آشنایی با انواع هارد دیسک و آموزش بازیابی اطلاعات هارد ( چگونه اطلاعات هارد خراب را میتوان بازیابی کرد)

 

 

چگونه اطلاعات هارد خراب را میتوان بازیابی کرد (آموزش بازیابی اطلاعات , تعمیر هارد , ریکاوری هارد خراب )

  

انواع هارد دیسک Hard Disk , دیسک سخت یا هارد دیسک درایو در رایانه حافظه ی بلند مدتی برای ذخیره اطلاعات است. این جمله به این معنی است که وقتی اطلاعاتی را بر روی اینگونه حافظه های جانبی بنویسید ( ذخیره کنید ) در صورتی که نقص فنی برای آنها  پیش نیاید می تواند همیشه بر روی آن باقی بماند و در زمان دلخواه از آن استفاده کرد. در طول این سالها تکنولوژی ساخت هارد دستخوش تغییرات زیادی گردیده. حافظه های جانبی در چند نوع کاملا متفاوت ساخته و عرضه شده اند. مرکز بازیابی اطلاعات ادهمی در این مقاله سعی دارد تا بطور خلاصه خوانندگان این مطلب را با انواع هارد دیسک Hard Disk Drive  آشنا کند .

 

انواع هارد دیسک Hard Disk (HDD)

هارددیسک ها از یک یا چند صفحه (دیسک) گردان تشکیل می گردند. این دیسکها از یک لایه مواد خاص پوشانده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود و برای ذخیره ی اطلاعات از آنها استفاده میشود. با این توضیح مشخص می شود که هارد دیسک ها برای کار کردن نیاز دارند تا با سرعت بسیار بالایی بچرخند. پس یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید باید به آن توجه کرد تعداد چرخش بر حسب دور در دقیقه است. در گذشته، گنجایش هارد دیسک ها بسیار محدود بود. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شاهد ظهور هارد هایی در سایزهای کوچکتر و ظرفیت بسیار بیشتر هستیم. تا حدی که امروزه برای واحد آن، از ترابایت استفاده می شود.

از رایج ترین  رابط های هارد دیسک :  , USB , SATA , IDE , SAS , SCSI

اما بطور کلی دو نسل از رابطهای هارد دیسک سخت ( HDD ) برای مصارف عمومی وجود دارد :

 

  •     SATA Hard Disk ( هارد دیسکهایی با واسط SATA )

  •     IDE Hard Disk ( هارد دیسکهایی با واسط ATA )

IDE Hard Disk 

رابط‌های بسیاری برای اتصال هارد دیسک‌ها به مادربورد (Motherboard) وجود دارد. تا چند سال پیش، بیشتر هارد دیسک‌های موجود در بازار از تکنولوژی ATA  (اتصال با تکنولوژی پیشرفته) استفاده می‌کردند. این اتصال شامل یک سوکت ۱۶ پین است که کنترل هارد دیسک را در اختیار مادربورد قرار می‌دهد. بعد از مدتی،  ATA صاحب برادر دوقلویی به نام Parallel ATA شد. پس از آن ATA به دفعات، دچار بازبینی‌ها و ارتقاءهای متعددی شد که امکان افزایش سرعت و حجم را در آنها ممکن می‌ساخت. یکی از این بازبینی‌ها و ارتقاها Ultra ATA نام داشت که امکان جابجایی اطلاعات را با سرعت ۱۳۳ مگابیت بر ثانیه مهیا می ساخت.

این رابط با عناوین دیگری از جمله موارد زیر نیز شناخته می شود :

  •      ATA مخفف Advanced Technical Attachment
  •      PATA مخفف Parallel Advanced Technical Attachment
 SATA Hard Disk

این نوع هارد دیسک از سیستم انتقال اطلاعات سری استفاده می کند. رابط های هارد ساتا برای اتصال درایوهای نوری و حافظه ها و انتقال اطلاعات بین آنها کاملا مناسب است. این رابط به مراتب سریعتر از نوع موازی یا همان ATA است. شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که قاعدتاً سرعت نقل و انتقال اطلاعات موازی سریعتر از سری است ولی چطور امکان دارد که در این مورد برعکس است ؟

جواب این سوال کاملا ساده است. در حالت موازی به دلیل مسیر رفت و برگشتی بیت های داده ، میدان مغناطیسی بسیار کمی بوجود می آید که تأثیر نامحسوسی بر روی سرعت می گذارد. ولی در مدل سری این واقعه رخ نمی دهد یعنی با اصلاح کیفیت کابل و همچنین تغییر سبک ساخت آن ، این سرعت بالا تأمین شده است. این کابلها همانطور که در تصویر هم ملاحظه کردید دارای پهنای کمتر و رابط کوچکتر هستند حتی امروزه از قیمت مناسب تری نیز برخوردارند.

شاید در اینترنت سه نسخه مختلف از ساتا با نامهای SATA1 و SATA2 و SATA3 را ببنید. این نسخه های مختلف فقط در سرعت با یکدیگر اختلاف دارند که SATA3 طبق اظهار نظر کارشناسان سرعتی معدل 600 مگابایت برثانیه دارد که در مقایسه با ساتا نسخه 11 ، چهار برابر بیشتر است.

مصرف کمتر برق ، سرعت بالاتر، حجم کمتر و بطور کلی کارامدی بیشتر از مزیتهای هارد دیسک های ساتا نسبت به IDE است.

 

بازیابی اطلاعات هارد دیسک Hard Disk Recovery 

بازیابی اطلاعات هارد دیسک Hard Disk Recovery ، از جمله دغدغه هایی ست که امروزه اکثر فعالان در حوزه بازیابی اطلاعات و تعمیرات هارد با آن دست و پنجه نرم میکنند .

بازیابی اطلاعات هارد دیسک Hard Disk Recovery 

توضیحی کوتاه درباره ی انواع خرابی هارد دیسک ها و مشکلاتی که بوجود می آید . مانند : حذف پارتیشن , حذف فایل و روش ریکاوری اطلاعات .

 

۱- بازیابی اطلاعات و ریکاوری داده ها. مشکلات مربوط به هارد دیسک های اکسترنال

رایج ترین موارد هارد اکسترنال در ایران به ترتیب : Western Digital Seagate , ADATA  می باشند. هر کدام مشکلات و خرابی های خاص خودشان را دارند.از جمله مشکلاتی که در آن نیاز به تعمیرات هارد اکسترنال می باشد : شناسایی نشدن هارد اکسترنال ، ضربه خوردن هارد , کند شدن شدید هارد میباشد که برای رفع این نوع ایرادات نیاز به تجهیزاتی میباشد که در دسترس عموم نمیباشد و باید به مراکز تخصصی ای که برای اینکار مناسب میباشند همانند مرکز بازیابی اطلاعات ادهمی مراجعه کرد.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک Hard Disk Recovery

۲- بازیابی اطلاعات و ریکاوری مربوط به خرابی های هارد های لپ تاپی و کامپیوتر

رایج ترین مشکل مربوط به شناسایی نشدن هارد در بایوس لپ تاپ یا کامپیوتر می باشد. در نتیجه آن شما دسترسی به اطلاعات نخواهید داشت و در اینصورت شما نمی توانید ویندوز جدیدی هم نصب کنید. مشکلات مربوط به بدسکتور شدن هارد نیز در هارد های کامپیوتر و لپ تاپ نسبت به هارد های اکسترنال رایج تر است. یکی از نشانه های وجود بدسکتور در هارد لپ تاپ یا کامپیوتر شما ، پدیدار شدن صفحه آبی می باشد که چاره ای جز ریستارت کردن سیستم خود نخواهید داشت مگر اینکه این مشکل را برای همیشه حل کنید. بازیابی اطلاعات ،ریکاوری و تعمیر هارد های لپ تاپ و کامپیوتر در تمامی مدل ها، خرابی و مشکلات در مرکز ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات ادهمی انجام می شود.

۳- بازیابی اطلاعات در حذف پارتیشن ها ، پاک شدن و فرمت شدن هارد

مکررا دیده می شود که به دلیل خطاها و اشتباهات کاربران, پارتیشن ها پاک می شوند. این عمل بیشتر در هنگام نصب ویندوز و همچنین در زمان کار با ویندوز پیش می آید. اگر در هنگام نصب ویندوز درایو یا پارتیشن شما حذف شد و اطلاعات درایو شما مهم است از هرگونه دستکاری ، ریختن مجدد ویندوز جدا خودداری کنید. بازیابی اطلاعات پارتیشن های حذف شده و پاک شده در مرکز بازیابی اطلاعات ادهمی به سرعت انجام میشود.اما در صورتی که بعد از حذف شدن پارتیشن دستکاری کنید یا اینکه اطلاعات جدیدی در همان هارد ریخته شود ، شانس شما برای بازیابی اطلاعات و ریکاوری کم تر می شود اما به هر حال بهتر است که توسط متخصصین ما چک شود .

 

بازیابی اطلاعات هارد دیسک Hard Disk Recovery

توصیه هایی جهت کمتر کردن اشتباهات در حین کار یا نصب ویندوز :

توصیه ۱ : قبل از نصب ویندوز حتما لیبل درایو C یا هر درایوی که می خواهید ویندوز نصب کنید را ترجیحا با نام Windows عوض کنید تا خدای ناکرده دچار مشکل نشوید.

توصیه ۲ : ریختن اطلاعات بعد از پاک شدن پارتیشن ها یا حتی فایل ها ، شانس بازیابی اطلاعات را کم تر می کند پس از این کار جدا خودداری فرمایید.

توصیه ۳ : گاها دیده می شود که خود شخص اقدام به ریکاوری اطلاعات توسط نرم افزار های بازیابی اطلاعات می کند و اطلاعات بازیابی شده را مجددا در همان هارد ذخیره می کند و بعد متوجه می شود که اطلاعات بازیابی شده ، اجرا نمی شود. به طور خلاصه اینکار مورد تایید نیست و در این حالت شانس شما برای بازیابی اطلاعات شدیدا کاهش پیدا می کند . از نظر ما این کار بدترین کاری است که کاربر میتواند انجام دهد.

توصیه ۴ : اگر اطلاعات شما به هر دلیل حذف شد ، بهترین کار خاموش کردن لپ تاپ یا کامپیوتر می باشد بدون هیچ دستکاری اضافی. در این حالت میتوان مطمئن بود که اطلاعات قابل ریکاوری می باشند و جای نگرانی نخواهد بود.

توصیه ۵ : اگر درایو یا پارتیشن شما به هر دلیلی فرمت شد از ریکاوری توسط نرم افزار ها یا ریختن مجدد اطلاعات جدا خودداری کنید. در صورت رعایت توصیه ها اطلاعات شما مانند روز اول و بصورت پوشه بندی بازیابی اطلاعات خواهد شد .

۴- بازیابی اطلاعات هارد سوخته

استفاده از واژه هارد سوخته غلط است ، اجزاء هارد ممکن است خراب شود اما هیچ گاه نمیتوان گفت که هارد سوخته است. معمولا در اثر نوسانات برق برد هارد دچار سوختگی می شود که اغلب اگر برد هارد دیسک بسوزد موتور هارد دیسک روشن نمی شود. ما برای بازیابی اطلاعات هارد سوخته ، برد هارد را تعمیر یا اگر این عمل ناممکن باشد آن را تعویض می کنیم و با اقدامات خاصی مبنی بر سازگار کردن هارد با برد جدید شروع به ریکاوری و بازیابی اطلاعات می کنیم.

نکته مهم : اگر برد هارد شما سوخته یا دچار مشکل شده است حتی شکسته است حتما با خودتان به مرکز ما بیاورید چرا که برد هر هارد متعلق خودش است و در بسیاری از مواقع, اگر برد هارد دیسک به هر دلیلی وجود نداشته باشد (مثلا گم شده باشد) امکان بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک وجود نخواهد داشت.