پرسش های شما

سئوالات متدوالی که شما  در مورد هارد دیسک از ما پرسیده اید:

 


در صورتی که جواب سوالات شما در میان جوابها نبود میتوانید پرسش هایتان را برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت پاسخ داده شوند.

 

 آیا هارد سوخته قابل ریکاوری است؟

هارد دیسکها دارای اجزای مختلفی می باشند که همگی باهم و در هماهنگی با هم باعث کارکرد صحیح هارد می شوند. به همین جهت واژه ی هارد سوخته کامل و صحیح نمی باشد. اگر منظور از هارد سوخته برد هارد میباشد که سوخته، می توان گفت که بله، ریکاوری هارد سوخته امکان پذیر می باشد. در ضمن هاردهایی که روشن نمی شوند در بسیاری از موارد ایراد بردی ندارند و برد هارد سالم می باشد و قسمت فریمور هارد دچار مشکل شده. برای تست این موارد شما احتیاج به ابزار تعمیر هارد دارید که برای یک هارد تهیه کردن آن به صرفه نمی باشد. به همین دلیل برای تست این هاردها می توانید به مرکز ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات ادهمی مراجعه و در سریعترین زمان ممکن، ایراد هارد را متوجه شوید.

 

ریکاوری به صورت سخت افزاری انجام می شود یا نرم افزاری ؟

روش ریکاوری هارد ها با توجه به نوع خرابی هارد تعیین می گردد. در صورتی که  ایراد سخت افزاری باشد معمولا ( نه در همه ی موارد) به صورت سخت افزاری انجام می پذیرد. البته مجموعه ی کلینیک بازیابی اطلاعات ادهمی با دارا بودن تجهیزات به روز و همکارانی متخصص می تواند در سریعترین زمان ممکن بسیاری از هاردهایی که ایرادات سخت افزاری دارند را نیز با دستگاه های مخصوص بازیابی نماید.

 

چند درصد میتوانیم مطمئن باشیم که هارد ضربه خورده قابل ریکاوری است؟

به هیچ وجه تا زمانی که هارد توسط متخصصان ریکاوری هارد ادهمی بازدید نگردد نمیتوان از درصد اطمینان به ریکاوری هارد چیزی گفت. اگر هارد به مراکز غیر متخصص و غیر حرفه ای برده نشده باشد، در آن صورت شانس بازیابی بسیار بالاتر می باشد. تا کنون آمار ریکاوری ما از هاردهای ضربه خورده حدود 92 درصد بوده است که رقم قابل توجهی است.

 

هارد اکسترنال شناسایی نمی شود؟ قابل ریکاوری است؟

یکی از مواردی که هر روزه مراجعین بسیاری را به سمت ما روانه می کند عدم شناسایی هارد اکسترنال می باشد. شناسایی نشدن هاردهای اکسترنال دلایل متفاوتی دارند که در بخش مقالات مفید به صورت تخصصی تر توضیح داده شده است. بنابراین نخست باید ایراد و مشکل هارد اکسترانالی که شناسایی نمی گردد پیدا شود. تقریبا تمامی هاردهای اکسترنالی که برای ما ارسال گردیده قابلیت بازیابی داشته اند.

 

دلیل مشکل شناسایی هارد اکسترنال وسترن چیست؟

 شناسایی نشدن هارد اکسترنال WD بسیار رایج است و دلایل متعددی برای بوجود آمدن این مشکل وجود دارد. اما بصورت ساده می توان دلایل زیر را عنوان نمود.

1– خرابی های مربوط به هد ، ضعف هد هارد دیسک

2- ضعف و خرابی در فریم ور هارد اکسترنال WD

3- ضربه خوردن هارد دیسک و مشکلات فیزیکالی هارد دیسک

 

به مقاله ی عدم شناسایی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مراجعه گردد.

 

 

دلیل شناسایی نشدن هارد اکسترنال سیگیت چیست؟

شناسایی نشدن هارد اکسترنال SEAGATE بسیار رایج است و دلایل متعددی برای بوجود آمدن این مشکل وجود دارد. اما بصورت ساده می توان دلایل زیر را عنوان نمود.

1- خرابی های مربوط به هد ، ضعف هد هارد دیسک

2- ضعف و خرابی در فریم ور هارد اکسترنال SEAGATE

3- ضربه خوردن هارد دیسک و مشکلات فیزیکالی هارد دیسک

4- نوسانات برقی و مشکلات مربوط به برد USB هارد اکسترنال سیگیت

 

به مقاله ی عدم شناسایی هارد seagate مراجعه گردد.

 

 

چه فاکتور هایی در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد مهم است؟

دو مورد در بازیابی اطلاعات هارد و ریکاوری بسیار مهم می باشد که هر دو مورد باید به صورت یکجا در یک مجموعه موجود باشد. هم تخصص هم تعهد. در صورتی که هر کدام از موارد فوق رعایت نگردد، مجموعه فاقد صلاحیت های لازم جهت بازیابی اطلاعات یا هر کار دیگری می باشد. مرکز بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد ادهمی با سابقه ای طولانی در زمینه ی کار بازیابی، مفتخر است که توانسته در نظر سنجی های انجام شده رضایت مشتریان را در این زمینه کسب کند. البته در سراسر ایران مراکزی با دارا بودن مشخصه ی تعهد و تخصص وجود دارند. البته که بسیاری از مراکز نیز اینگونه نیستند.

 

 

دلیل خراب شدن هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک مانند قطعات دیگر کامپیوتر دچار مشکلات و خرابی می شود . دلایل متعددی مبنی بر خرابی هارد وجود دارد. بعد از تست هارد دیسک می توان دلیل بوجود آمده را شرح داد. دقت کنید که هارد دیسک بسیار پیچیده هستند و هیچ مرکزی نمیتواند بعد از شرح خراب شدن هارد دیسک بصورت ساده از سمت شما ، دقیقا علت به وجود آمده را مشخص کند. بسیار اتفاق می افتد که بعد از تماس با بعضی از مراکز بصورت تلفنی و بدون تست هارد دیسک راه حل ارائه می دهند
یا بصورت غیر واقعی شما را مطمئن می کنند که اطلاعات شما صدرصد قابل بازیابی است و هزینه ای بسیار پایین برای بازیابی اطلاعات اعلام میکنند. اما پس از مراجعه تمامی حرف هایی را که زده اند را انکار می کنند. از شما تقاضا دارم در مورد تشخیص خرابی هارد دیسک و حفظ اطلاعات خود محتاط باشید و با هیچ شخص و مرکزی تعارف نکیند. زیرا بارها در بین مراجعین ما دیده شده که به مرکزی غیر تخصصی مراجعه و از سر تعارف هارد را در اختیار آنان گذاشته و متاسفانه آنها نتوانسته اند که اطلاعات را بازیابی کنند و یا اینکه رقمهای غیر منطقی برای بازیابی درخواست کرده اند و برای اینکه کس دیگری نتواند این کار را انجام دهد به هاردهای مشتریان صدمه زده اند.

 

اگر برد هارد بسوزد اطلاعات قابل ریکاوری است؟

یکی از دلایل خراب شدن یا سوختن برد هارد دیسک نوسان برق است. اگر برد هارد دیسک دچار مشکل شود اطلاعات قابل بازیابی است. به شرط اینکه این کار توسط متخصص انجام شود . در بعضی از مواقع بعضی از مشتریان این کار را به نفرات بی تجربه در کار هارد دیسک می سپارند که در نهایت این مشکل به مشکل بزرگی تبدیل می شود و اطلاعات برای همیشه غیر قابل دسترس می شود. توضیحات تخصصی زیادی در مورد این مشکل وجود دارد اما شرح این توضیحات کمی سخت است و فقط بعد از تست می توان این مشکلات را برای مشتریان عزیز شرح داد. اگر حتی احساس می کنید که هارد دیسکتان مشکل ساده ای دارد لطفا این کار را به متخصص بسپارید .

 

تفاوت ریکاوری اطلاعات توسط دستگاه و نرم افزار در چیست؟

این سوال بارها و بارها از ما پرسیده شده. امیدوارم بتوانیم توضیحات کاملی بدهیم.

شما هاردی دارید که وقتی به دستگاه وصل می کنید شناسایی نمی شود یا به اصطلاح هارد دیتکت نمی شود. اگر شما به این ایراد برخورد کردید دیگر هیچ نرم افزار معمولی موجود در بازار نمی تواند به هارد شما دسترسی داشته باشد تا بتواند همان اندک اطلاعات را هم ریکاوری کند. پس برای دستیابی به اطلاعات این هاردها دستگاه هایی موجود است که سه مدل آن در ایران استفاده می شود. ما با استفاده از اتصال هارد به این دستگاه ها ایراد هارد را پیدا کرده و به اطلاعات دست پیدا می کنیم. روی خود این دستگاه ها قسمتی برای ریکاوری وجود دارد که ما می توانیم با استفاده از آن اطلاعات شما را ریکاوری نماییم. البته داشتن خود دستگاه به تنهایی کافی نیست و تخصص نیز لازم است . یکی از اساتید هارد همیشه مثالی میزدند که شنیدنش خالی از لطف نیست. ایشان می فرموند که خرید دستگاه تعمیر و بازیابی اطلاعات مانند این است که شما یک هواپیمای F14 خریده باشید. اما به پرواز درآوردن آن نیاز به تخصص خلبانی دارد و گرنه یا جان خود یا دیگران را به خطر می اندازیم. پس داشتن دستگاه به تنهایی ضامن برگشتن اطلاعات شما نمی باشد. حتما فردی متخصص باید این کار را به عهده بگیرد. مرکز بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد ادهمی به شما این اطمینان را می دهد که دارای متخصصان و دستگاه های لازم برای این کار می باشد.

 

هارد دیسکی که ضربه خورده است قابل تعمیر است؟

هارد دیسک ضربه خورده برای تعمیر اصلا توصیه نمیشود زیرا هارد امنی بعد از تعمیر به حساب نمی آید. از تعمیر هارد ضربه خورده جدا خودداری کنید اما اگر اطلاعات با ارزشی در هاردتان وجود دارد ، اطلاعات هارد ضربه خورده در مرکز بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد ادهمی قابل ریکاوری است و جای هیچگونه نگرانی ای نیست .

معمولا در اکثر موارد ما توصیه به تعمیر هاردهای ضربه خورده نمی کنیم. اما اگر منظور از این سوال این است که آیا می شود اطلاعاتش را ریکاوری کرد یا خیر؟ بلی می شود. اما نوع و نحوه ی آن بستگی به شدت آسیب دیدگی می باشد.

آیا شما بازیابی اطلاعات از سیستم های Raid را نیز در مرکز بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد ادهمی انجام می دهید؟

در مرکز ما بازیابی اطلاعات RAID نیز انجام می پذیرد. هاردهای RAID با توجه به نوع ساختار بندیشان قابل بازیابی می باشند. به همین دلیل نیاز به دستگاه های مجزا و تکنییسن خاص می باشد که مرکز بازیابی اطلاعات ادهمی امکانات و متخصصین این امر را در اختیار دارد.

 

هزینه و زمان مورد نیاز برای ریکاوری هارد چقدر است؟

هزینه و زمان مورد نیاز برای ریکاوری هارد بعد از تست اولیه هارد دیسک مشخص می شود .

در کل هزینه به سه فاکتور بستگی دارد:

 

 • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات
 • مقدار تخصص مورد نیاز
 • حجم اطلاعات مورد نیاز از سمت مشتریان عزیز

پس از تست اولیه ما سریعترین و کم هزینه ترین راه را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

زمان برای دسترسی دوباره اطلاعات بسیار مهم است ؟ چه راه حلی ارائه میدهید؟

اگر هارد دیسکتان دچار مشکل شده است و محدودیت زمان برای دسترسی و ریکاوری اطلاعات دارید نگران نباشید. مرکز ریکاوری هارد ادهمی می تواند بصورت اورژانسی اطلاعات شما را بازیابی کند . به این صورت که به محض ورود هارد دیسک شما به دفتر ، متخصصین شروع به کار خواهند کرد و در 24 ساعت تا حداکثر 72 ساعت در اکثر موارد اطلاعات شما را بازیابی خواهند کرد. البته که در بعضی از موارد که مشکلات خیلی حاد باشند این زمان بیشتر می شود.

 

هارد ، درایو یا پارتیشن پیغام فرمت میدهد و اطلاعات مهم است ! چه باید کرد؟

به هیچ وجه هارد را فرمت نکنید زیرا این کار در بازیابی اطلاعات شما وقفه ای جدی می اندازد. . در بعضی از مواقع دیده می شود که بعضی از کاربران درایو یا پارتیشن را فرمت می کنند و دوباره شروع به ریکاوری می کنند که این کار بسیار اشتباه است و در بعضی از مواقع دسترسی به اطلاعات هاردغیر ممکن می شود. خیلی ساده است : هارد دیسک شما خراب شده است ! شما می خواهید اطلاعات را فرمت کنید و دوباره از هارد خراب ریکاوری کنید؟ اگر ایراد بدسکتوری یا ضعف هد داشته باشید این کار شما باعث می شود که آدرس دهی اطلاعات در جدول FAT جا به جا شوند و دسترسی به اطلاعاتتان بسیار سخت تر از روال معمول و در بعضی اوقات حتی غیر ممکن شود. پس اگر اطلاعات با ارزشی دارید از خود درمانی بپرهیزید و به متخصص مراجعه نمایید.

 

پسورد هارد دیسک فراموش شده است ؟ اطلاعات قابل ریکاوری است؟

ریکاوری هارد بستگی به نوع ساختار پسورد گذاری دارد. در کل تمامی پسورد های سخت افزاری هارد دیسک قابل حذف است و اطلاعات آن قابل بازیابی است بجز دو مورد:

 • پسورد گذاری توسط نرم افزار Bitlocker ویندوز : در این مورد فقط در صورتی که پسورد اشتباه زده شود و درایو فرمت شود اطلاعات غیر قابل بازیابی است.
 • پسورد گذاری توسط نرم افزار Smart Ware مختص هارد دیسک های اکسترنال وسترن :
  در 50 درصد مواقع در صورت فراموشی رمز مرکز بازیابی اطلاعات ادهمی اطلاعات شما را بازیابی خواهد کرد. در بعضی از مواقع هم پسورد فراموش نشده است اما اطلاعات هم قابل دسترس نیست که این مشکل نیز قابل حل است و اطلاعات قابل ریکاوری است.

 

دلایل تمایز مرکز بازیابی اطلاعات هارد ادهمی با دیگر مراکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد ؟

در کل ما نکات قوت کارهای خود و دید مشتریان را می نویسیم . اما مراکز خوب و اساتید بزرگوار دیگری نیز در اینکار فعالیت می کنند.

 

 • بهره مندی از متخصصین بازیابی اطلاعات دوره دیده در ایران و در خارج از کشور
 • بروز بودن دستگاه ها و تجهیزات بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد
 • مشتری مداری ( از بازخورد مشتریان )
 • رعایت کامل فاکتورهای امنیتی بازیابی اطلاعات
 • داشتن متخخصین خانم برای برگرداندن اطلاعات خانوادگی
 • دسترسی آسان به محل قرار گیری دفتر که در طرح اصلی ترافیک تهران نمی باشد و می توانید با وسیله ی نقلیه ی شخصی و عمومی به راحتی به ما برسید.

 

دیدگاه خود را بنویسید