کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال و نحوه ی رفع مشکل

 

بررسی علت کند شدن هارد WD و چند روش برای رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

بررسی علت کند شدن هارد WD و چند روش برای رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال در مرکز تعمیرات و ریکاوری هارد ادهمی

در ابتدا روشن کردن این نکته ضروری است که با وجود برخی مشکلات، هنوز هاردهای وسترن دیجیتال جزو هاردهای خوب موجود در دنیا می باشند.

یکی از رایج ترین مشکلات افرادی که از هارد های اکسترنال وسترن دیجیتالWD Element و Wd My Passport Ultra و هارد های اینترنال  وسترن دیجیتال استفاده می کنند، کم شدن شدید سرعت این نوع هاردها می باشد.
این ایراد باعث تاخیر در دیتکت شدن یا کپی اطلاعات می گردد. کند شدن هارد اکسترنال وسترن در هارد دیسک های
My Book  هم دیده شده است.
این مشکل در مدت زمان کوتاه  بوجود می آید و به مرور باعث عدم شناسایی هارد دیسک در
Disk Management می شود،هرچند که شما میتوانید گاهی این هارد را در Device Manager مشاهده کنید.

مشاهده و دیتکت این هارد ها در Device Manager به منزله دیتکت کردن برد هارد می باشد و دلیل بر این نیست که خود هارد را هم دیتکت کرده است
دلیل بروز این مشکل نقص در سیستم عامل یا همان فریمور این نوع هارد ها می باشد.
مرکز تعمیرات هارد و ریکاوری اطلاعات ادهمی با داشتن تجهیزاتی به روز این مشکل را به راحتی حل می کند.

همکاران گرامی نیز می توانند برای حل این به ما مراجعه کنند و در کمترین زمان هارد خود را تعمیر شده تحویل بگیرند.

نکته ی دیگر این است که تقریبا ۵۰% از دلایل کند شدن هارد وسترن wd میتواند از نرم افزار یا همان فریمور باشد و ۴۰% باقیمانده نیز ممکن است از خرابی هد و یا بدسکتوری هارد باشد ۱۰٪ باقیمانده میتواند از خرابی های دیگر هارد باشد که در مرکز تعمیرات هارد ادهمی ، افراد مجرب و متخصص به هارد ، هد های خراب را شناسایی کرده و با روش های مخصوص اطلاعات را بازیابی میکنند یا در صورت نیاز هارد را تعمیر می نمایند.

در زیر به عوامل دیگری که می تواند در کندی هاردهای وسترن دیجیتال دخیل باشند می پردازیم و راه حلهایی برای رفع آن ارائه می گردد.

 

 

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال خود را به کامپیوترتان وصل می کنید و متوجه می شوید که هاردتان بسیار کند کار می کند. در بسیاری از سایتها اینگونه عنوان می شود که علت کند شدن هارد شما قدیمی بودن و منسوخ شدن درایو باشد و شاید نیاز به تعویض آن داشته باشید. اما کارشناسان مرکز بازیابی و ریکاوری اطلاعات ادهمی نظر دیگری دارند که کاملتر است. رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال یا  WD کاملا امکان پذیر می باشد. ما در این مقاله روشهایی را برای اینکار برای شما شرح داده و معرفی می کنیم.

اگر عملکرد هارددیسک اکسترنال شما پایین آمده است می توانید برای حل مشکل کند شدن هارد اکسترنال خود از چند مرحله زیر برای شناسایی و حل مشکل خود استفاده کنید:

 • یکپارچه سازی هارددیسک
 • اجرای ابزار check disk scan
 • بررسی خرابی محفظه یا خود درایو
 • بررسی کابل ها و در صورت لزوم تعویض آنها
 • زیاد بودن فعالیت دیسک
 • چک کردن درایو و کامپیوتر برای ویروس ها و بدافزارها
 • غیر فعال کردن ایندکس کردن ویندوز برای عملکرد سریعتر
 • ایرادات فرم ویری
 • بدسکتور حتی خیلی کم
 • خرابی یک یا چند هد هارد اکسترنال ( به دلیل ضربه و یا نوسانات برقی منبع تغذیه )
 • ضعیف شدن و یا تنظیم  ( کالیبره ) نبودن هد یا هدهای هارد اکسترنال وسترن دیجیتال
 • خرابی در اسپیندل موتور گرداننده پلتر یا همان دیسک هارد اکسترنال وسترن دیجیتال
 • خرابی در برد هارددیسک اکسترنال وسترن دیجیتال

در ادامه ی مقاله روشهای بالا را برای شما توضیح خواهیم داد. تعدادی از این روش ها را خودتان می توانید انجام دهید و تعدادی از آنها نیاز به سخت افزار مخصوص برای تعمیر دارد که خرید آن برای تعمیر یک یا چند هارد به صرفه نمیباشد. در این حالت شما می توانید هارد خود را به مرکز تعمیرات هارد ادهمی آورده و در سریعترین زمان و کمترین هزینه هارد خود را تعمیر شده تحویل بگیرید.

 

 

حل مشکل کند شدن سرعت هارد اکسترنال وسترن دیجیتال WD در ویندوز های 7 و 8 و 10

How to Fix a Slow External Hard Drive in Windows 10, 8, 7

 

علت و رفع مشکل کند شدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

اگر با مشکل کند شدن هارد اکسترنال مواجه هستید اولین راه حلی که باید رفع کندی هارد اکسترنال انجام دهید دفراگ فضای هارد اکسترنال است. یکپارچه سازی چیست؟ وقتی که شما اطلاعات تان را روی هارد ذخیره می کنید اطلاعات به صورت متوالی و پشت سر هم ذخیره نمی شوند و به عبارت دیگر اطلاعات شما در فضای هاردتان پراکنده می شود که به مرور زمان باعث کند شدن عملکرد هارد می شود چون که مدت زمانی برای پیدا کردن اطلاعات صرف می شود.

 

برای اینکه ما این مشکل را حل کنیم از یکپارچه سازی یا دفراگ استفاده می کنیم که اطلاعات پراکنده شما را به صورت متوالی و پشت سر هم قرار می دهد و دیگر شما فاصله و یا به اصلاح گپ (Gap) نخواهید داشت. در ویندوز ۱۰ و نسخه های قدیمی ابزاری به Defragment وجود دارد که به شما کمک می کند فضای هارد اکسترنال خود را یکپارچه کنید. ساده ترین روش برای دسترسی به این ابزار وارد کردن عبارت Defragment در کادر جستجوی دکمه Start است. روی فایل اجرایی این ابزار کلیک کنید. درایو هارد اکسترنال را انتخاب کنید و روی Analyze کلیک کنید. منتظر بمانید تا فرایند تجزیه و تحلیل تکمیل شود.

برای یکپارچه سازی فضای هارد اکسترنال روی دکمه Defragment کلیک کنید و منتظر بمانید تا فرایند تکمیل می شود. حالا شما موفق شدید فضاهای مابین اطلاعات خود را از بین ببرید.

 

حل مشکل کند شدن سرعت هارد اکسترنال با ابزار

Check Disk Scan

 

 

 

 

اگر فرآیند یکپارچه سازی با موفقیت کامل شد اما هنوز هارد شما کند است می توانید از ابزار Check Disk استفاده کنید. این ابزار قادر به شناسایی مشکلات هارددیسک ( مثل شناسایی سکتورهای خراب که می تواند موجب خرابی اطلاعات شما شود) می باشد. شما دو روش برای اجرای Check Disk پیش رو دارید اما قبل از اجرای این ابزار تمام برنامه های خود را ذخیره و ببندید چون بعد از اتمام کار سیستم ریستارت خواهد شد:

 • روی درایو هارد اکسترنال خود راست کلیک کنید. Properties را از منو انتخاب کنید. سربرگ Tools را کلیک کنید. در قسمت Error checking روی دکمه Check کلیک کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید.
 • در کادر جستجوی دکمه Start عبارت Windows PowerShell را سرچ کنید و آن را باز کنید. حالا دستور chkdsk.exe /f [DRIVE_LETTER] را تایپ کنید. توجه داشته باشید که به جای عبارت DRIVE_LETTER شما باید نام درایو هارد اکسترنال خود را وارد کنید.

 

علت کند شدن سرعت هارد اکسترنال وسترن دیجیتال و.. چیست؟

آسیب های فیزیکی یکی از عوامل دیگر کند شدن هارد اکسترنال است. در هنگام بررسی هارد خود به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • آیا چراغ LED روشن است یا نه؟
 • آیا هنگامی که در هارد خود جستجو می کنید کامپیوتر هنگ می کند؟
 • آیا Check Disk با شکست مواجه شده است؟
 • آیا زمانی که دیسک می چرخد صداهایی از آن می شنوید؟

 

 

اگر چه قاب هارد اکسترنال از هارد داخلش محافظت می کند اما بر خلاف ظاهرش بسیار ظریف است و می تواند تنها با یک ضربه آسیب ببیند و حتی باعث تماس هد با پلاترها و خراش خوردن لایه مغناطیسی و در نتیجه از بین رفتن اطلاعات شما شود. در ضمن مدارهای هارد بسیار ظریف و حساس به تماس هستند. غژغژ کردن، باز نشدن فایل ها، شناسایی نشدن هارد توسط ویندوز، هنگ کردن و … می توانند نشانه ای برای خراب شدن هارد دیسک اکسترنال شما باشد.

 

خرابی کابل ها یکی از مشکلات کند شدن سرعت هارد اکسترنال وسترن دیجیتال

مشکل دیگری که می تواند باعث کند شدن هارد اکسترنال شما شود کابل های فرسوده است. هارد اکسترنال را از کامپیوتر جدا کنید و با حوصله کابل USB و منبع تغذیه را بررسی کنید. هرگونه خراش عایق لاستیکی و تحت فشار بودن می تواند منجر به آسیب دیدگی بخش های داخلی کابل شود. همچین خرابی و شکستگی کانکتور ها را نیز بررسی کنید. کابل های USB ارزان هستند فقط اطمینان حاصل کنید که نوع مناسبی از کابل را برای هارد اکسترنال خود خریداری می کنید.

 

 

دستگاه های جدید تقریبا همه USB 3.0 هستند در حالی که دستگاه های قدیمی USB 2.0 هستند. هنگامی که در حال چک کردن کابل ها هستید می توانید هارد اکسترنال خود را به سیستمی دیگر وصل کنید و بررسی کنید که با دستگاه دیگر کار می کند یا نه. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که پورت ها و کانکتورهای USB 2.0 در USB 3.0 پشتیبانی می شود اما عکس آن صادق نیست. اگر قصد دارید هارد اینترنال خود را به اکسترنال تبدیل کنید پیشنهاد می کنیم پست آموزش کامل تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال را مطالعه بفرمایید.

 

کند شدن هارد اکسترنال WD به علت درگیر شدن حجم زیاد اطلاعات

اگر مقدار زیادی اطلاعات را از کامپیوتر به هارد اکسترنال خود کپی کرده اید این می تواند منجر به کند شدن هارد اکسترنال شود. به طور مثال شما ممکن است فایل های ویدیویی که حجم زیادی دارند را از کامپیوتر خود به هارد کپی کنید یا ممکن است از هارد به عنوان یک درایو مقصد برای فایل های تورنت استفاده کنید. در هر صورت اگر مقدار زیادی از داده ها درگیر باشند هارد اکسترنال می تواند به میزان قابل توجهی کند شود. شما می توانید با گرفتن کلید های Ctrl + Shift + Esc پنجره Task Manager را باز کنید و با کلیک روی عنوان ستون Disk در سربرگ Process برنامه ای که موجب کند شدن هارد شما شده است را شناسایی کنید. بعد از شناسایی برنامه روی End Task کلیک کنید تا برنامه متوقف شود. با این کار سرعت درایو به حد معمول خود باز می گردد.

 

 

اگر هارد اکسترنال شما پسورد دارد برای باز کردن آن می توانید روشهای برداشتن پسورد هارد کمک بگیرید.

 

کند شدن سرعت هارد اکسترنال وسترن و.. به علت ویروسی شدن

همیشه یک برنامه آنتی ویروس فعال در سیستم خود داشته باشید. یک اسکریپت سرکش می تواند به هارد اکسترنال شما دسترسی پیدا کند و آن را کند کند. برای اسکن یک هارد اکسترنال آن را در اکسپلورر ویندوز پیدا کنید و روی آن کلیک راست کنید. نرم افزار آنتی ویروس در منوی شما ظاهر می شود آن را برای اسکن هارد اکسترنال انتخاب کنید. اگر در منوی کلیک راست برنامه آنتی ویروس را مشاهده نمی کنید باید خود برنامه را باز کنید و از طریق آن هارد اکسترنال را برای اسکن انتخاب کنید.

 

 

رفع مشکل کندی هارد اکسترنال با غیر فعال کردن ایندکس کردن ویندوز

وقتی که شما هارد اکسترنال خود را به کامپیوتر وصل می کنید ویندوز برای نمایش محتویات آن در اکسپلورر آنها را ایندکس می کند. با غیرفعال سازی ایندکس جستجو شما می توانید سرعت هارد خود را بالا ببرید. برای غیرفعال کردن ایندکس کلیدهای Windows + R را فشار دهید و عبارت services.msc را وارد کنید سپس روی OK کلیک کنید و منتظر باز شدن پنجره Services بمانید. حالا اسکرول را پایین بکشید روی Windows Search کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید سپس روی Stop کلیک کنید. ممکن است تکمیل این فرایند چند دقیقه طول بکشد. بعد روی منوی کرکره ای Startup type کلیک کنید و Disabled را انتخاب کنید. حالا هارد اکسترنال را جدا کنید و دوباره وصل کنید. حالا باید مشکل کند شدن هارد اکسترنال شما حل شده باشد.

 

برای آپیدت فریمور و ایراد مربوط به آن به مقاله ی آموزش بروزرسانی فریمور هارد وسترن دیجیتال مراجعه نمایید.

 

امروز در این مقاله در مورد نحوه رفع کندی هارد اکسترنال صحبت کردیم. ابزارهایی که امروز برای رفع کند هارد استفاده کردیم مربوط به خود ویندوز و آپدیت فریمور بود. به طور کلی توصیه می گردد در صورت داشتن اطلاعات مهم و با ارزش از خود درمانی جدا اجتناب نمایید و با متخصصین این امر مشورت نمایید. مرکز تعمیرات هارد ادهمی با دارا بودن تجهیزات پیشرفته ی تعمیر هارد و متخصصین حرفه ای، هارد شما را به سرعت و بدون ریسک برای شما تعمیر مینماید.