تاریخچه هاردهای HGST

هاردهای  HGST که سابقا به نام هیتاچی میشناختیم, یک شرکت از زیرمجموعه های متعلق به Western Digital است که درایوهای ذخیره سازی اطلاعات (داخلی و خارجی) تولید میکند.

Hitachi Global Storage Technologies در تاریخ 6 ژانویه 2003 با ادغام دو شرکت Hitachi و IBM تاسیس گردید. این کار با پرداخت حدود 2 میلیارد دلار آمریکا از طرف هیتاچی به آی بی ام صورت پذیرفت.

HGST در واقع مخفف کلمات Hitachi Global Storage Technology است. در تاریخ 8 مارس 2012، شرکت Western Digital (WD), Hitachi Global Storage Technology  را با پرداخت 3.9 میلیارد دلار پول نقد و 25 میلیون سهم از سهام WD با ارزش تقریبا 0.9  میلیارد دلار خرید (حدود 10 درصد از سهامWD ) .

HGST در نوامبر 2013 اولین هارد هلیومی با ظرفیت 6 ترابایت را به ثبت رسانده است. در 10 سپتامبر 2014 , نیز اولین هارد هلیومی با ظرفیت 10 ترابایت با استفاده از فناوری پیچیده ی ضبط مغناطیسی را به بازار معرفی کرده است.

در هارد ۱۰ ترابایتی آن از گاز هلیوم برای خنک­‌کنندگی و شناور بودن استفاده شده، در واقع گاز هلیوم نقش بولبرینگ را بازی می‌­کند. این نوآوری انقلاب جدیدی در تکنولوژی تولید هارد محسوب می‌شود. استفاده از چنین تکنولوژی باعث افزایش عمر، کاهش مصرف انرژی، خنک­‌کنندگی بهتر، حذف بیشتر قطعات مکانیکی شده است.